Womex 2018. Hudební veletrh se poprvé v historii konal mimo evropský kontinent

Pro milovníky world music je každoročním vrcholem setkání na největším světovém veletrhu Womex, který se vždy koná na jiném místě. Letos proběhl v Las Palmas de Gran Canaria, největším městě Kanárských ostrovů. Poprvé ve své historii se tak přesunul mimo evropský kontinent.

„Ještě nikdy předtím jsme navíc nebyli tak blízko k břehům Afriky,“ upozornil ředitel veletrhu Alex Walter a zahájil pětidenní opulentní hudební hostinu, zahrnující koncerty, přednášky, filmové projekce a besedy probíhající v neuvěřitelné atmosféře pospolitosti, kdy opravdu získáte pocit, že jste součástí velkého hnutí nadšenců, přesvědčených, že propagovat, produkovat a šířit world music, hudbu bez hranic, v níž se počítá s každou kulturní identitou, neztrácí smysl. Ve svém projevu pak president ostrovní vlády Antonio Morales zdůraznil: „V dnešní vážné době, kdy různé vlády a světoví politici navrhují uzavírat hranice, popírat právo na život a zacházet s lidmi jako se zbožím, musíme z Gran Canaria vyslat jasný signál o dodržování lidských práv a solidaritě s těmi, kdo trpí válkou a chudobou. Musíme zvednout své hlasy proti rasismu, xenofobii a diskriminaci, zapomínající na humanismus a rovnost mezi všemi lidmi planety.“

Moralesova slova potvrdila většina vystupujících a možná nejvíc je však roztančila skupina The Garifuna Collective z malého jihoamerického státu Belize.

Mezi nejočekávanější vrcholy patřila turecká zpěvačka Gaye Su Aykol. S výbušnou kapelou se vrací k tureckému rockovému undergroundu 70. let, ale dodává mu moderní podobu a s ohledem na dění v Turecku také výrazný politický podtext.

Na Womex můžete přijíždět jakkoliv pečlivě připraveni, přesto vás na místě dokáže spousta hudebníků doslova šokovat. Letos jsme snad všichni zůstali v mrákotách a beze slov po koncertu francouzského šestičlenného smíšeného sboru San Salvador. Tak originální a nesmírně dravou okcitánskou polyfonii s bubny jsme snad ještě nikdy předtím neslyšeli.

Spustit audio

Související