Bezlepková dieta: Asijská masová směs s rýží

Víte, co je to lepek neboli gluten? Pokud patříte k lidem, kteří trpí takzvanou celiakií neboli alergii na lepek, určitě vám při vyslovení tohoto slova začne v hlavě blikat pomyslné výstražné světlo. Celiakie je totiž úzce spjata s bezlepkovou dietou, která je omezením na celý život. Ale i taková dieta může chutnat.

Bezlepková dieta je založena na příjmu potravin, které neobsahují gluten (lepek). Lepek je obsažen v obilninách, které jsou v České republice nejběžněji pěstovány a používány. Jde o pšenici, ječmen, žito, triticale a většinou se uvádí i oves. Mezi obilniny, které naopak neobsahují lepek, patří kukuřice a rýže. Bezlepková dieta ale není určena pouze lidem trpícím tzv. celiakií. Jíst ji mohou i ostatní. Dá se dokonce říci, že bezlepkové jídlo je díky nahrazování klasické jíšky škroby mnohem zdravější.


Recept na asijskou masovou směs

Suroviny:
Kuřecí nebo krůtí maso (nejlépe z prsou)
Syrová mrkev
Syrové zelí
Žampiony
Mrkev
Olej
Sojová omáčka
Směs koření na bázi kari
Zelený pepř

Postup:
Zeleninu i maso nakrájíme na nudličky, pórek na silnější kolečka a žampiony na plátky. Na rozpáleném tuku orestujeme nejprve mrkev a žampiony, poté přidáme cibuli a maso, zasypeme směsí kari, ochutíme sojovou omáčkou, mírně podlijeme vodou a dusíme. Když je směs dostatečně měkká, přidáme škrobovou moučku rozmíchanou v malém množství studené vody a mícháme směs do zhoustnutí. V okamžiku, kdy směs prochází varem, přidáme na nudličky nakrájené bílé zelí, ale nenecháváme jej úplně změknout. Dochutit opět můžeme sojovou omáčkou, solí a zeleným pepřem.


Recept na přípravu rýže

Suroviny:
2 hrníčky dlouhozrné rýže
3 hrnky vřelé vody
sůl
olej

Postup:
Rýži propláchneme (zbavíme přebytečného škrobu) a necháme okapat. Mezitím dáme vařit vodu a rozehřejeme troubu. V hrnci rozpálíme tuk a na něm orestujeme okapanou propláchnutou rýži. Zalijeme ji odměřeným množstvím vroucí vody a osolíme. Rýži vaříme až do odpaření vody. Poté ji přikryjeme pokličkou a dáme zapéci na 3 až 4 minuty do trouby.

autor: š.iva

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?