Carpaccio z červené řepy s uzeným lososem

Carpaccio. Typ jídla, které dostalo jméno po malíři jménem Vittore Carpaccio, má kořeny v Itálii. Oblíbené barvy tohoto umělce - cihlově červená a béžově bílá - totiž připomínaly i vyhlášenou pochoutku, takže se ji tehdejší šéfkuchař rozhodl pojmenovat podle malíře.

Carpacciem můžeme prakticky nazývat vše, co je nakrájeno na tenké plátky a podáváno za syrova v souvislé vrstvě a ochucené nebo doplněné studenou omáčkou. Jedno takové carpaccio si připravíme s šéfkuchařem petrem Dibdiakem a základem pro ně bude červená řepa a losos.


Carpaccio z červené řepy s uzeným lososem

Suroviny:
- červená řepa
- olivový olej
- jablečný (hroznový) ocet
- mletý cukr
- marinovaný losos
- zeleninová obloha
- citron
- toast jako příloha

Postup:
Červenou řepu omyjeme a dáme v celku péci do trouby při 160 stupních asi 60 minut. Poté ji vytáhneme, oloupeme (třeba škrabkou na brambory) a necháme vychladnout. Vychladlou řepu nakrájíme na velmi tenké plátky. Pokud máme doma elektrický kráječ, použijeme ho. Plátky řepy promastíme olivovým olejem, přidáme ocet a trochu mletého cukru a necháme minimálně 2 hodiny v chladu odležet.
Po odležení prokládáme na talíři řepu s plátky lososa, přizdobíme čerstvou zeleninou, plátkem citrónu a podáváme s pečivem, nejlépe s opečeným toastem.

autor: š.iva

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.