Grilovaný losos s grilovanou zeleninou a koprovými bramborami

Chystáte nějakou rodinnou oslavu nebo návštěvu přátel a raději byste si dobře pochutnali u vás doma? Pak si pozvěte privátního kuchaře. Právě této profesi se věnuje Jiří Petermann, který vám vykouzlí oběd nebo večeři přímo před vašima očima. V pořadu jsme tak dostali recept na grilovaného lososa s grilovanou zeleninou a koprovými bramborami.


Grilovaný losos s grilovanou zeleninou a koprovými bramborami

Suroviny:
- čerstvý losos
- brambory
- cuketa
- lilek
- jarní cibulka
- cherry rajčátka
- kysaná smetana
- olej
- máslo
- kopr
- mletý pepř
- sůl

Postup:
Omyté nové brambory, nejlépe menší velikosti, dáme vařit do vroucí osolené vody. Vaříme je do měkka asi 15 minut. Po slití vody brambory přímo v hrnci ochutíme kouskem másla a nasekaným čerstvým koprem.
V čase, kdy se nám vaří brambory, si připravíme porce lososa – stáhneme z něj opatrně kůži a filé nakrájíme na zhruba 3 cm široké pruhy. Jemně je nasolíme a okořeníme čerstvým mletým pepřem.
Na grilování si připravíme také zeleninu – lilek a cuketu nakrájíme na tenčí kolečka a osolíme je, aby pustily vodu. Na větší kousky si nakrájíme bílé části jarních cibulek, nachystáme si cherry rajčátka. Poté se pustíme do grilování:
Na jedné pánvi připravujeme na olivovém oleji lososa, kterého opékáme zhruba 4 minuty z každé strany. Lilek a cuketu osušíme ubrouskem a společně s cibulkou grilujeme na slunečnicovém oleji na druhé pánvi. Na úplný závěr krátce ogrilujeme také rajčátka. Vše podáváme společně s koprovým dipem, který servírujeme buď na talíři nebo v samostatné misce.
Dip si připravíme z 20 procentní kysané smetany, kterou lehce osolíme, opeříme mletým barevným pepřem a dochutíme čerstvě nasekaným koprem.

autor: čan

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.