Havířský bigus

Pro recept jsme se v sobotních Dobrůtkách tentokrát vydali do Harendy U Barborky. Ta se nachází v areálu Hornického muzea v Ostravě-Petřkovicích, a tak není divu, že budeme servírovat pravý havířský bigus.HAVÍŘSKÝ BIGUS

Suroviny:
maso (uzené, vepřové, kuřecí, hovězí)
zelí hlávkové bílé
zelí kysané
slanina
olej
vývar
bílé víno
cibule
sladká mletá paprika
pepř
sůl

Příprava:
Nejprve si uvaříme maso a zelí. Potřebujeme je v poměru 1 díl masa, 2 díly bílého zelí a 2 díly kysaného zelí. Čím více druhů masa, tím lépe. Vedle uzeného je vhodné vepřové, kuřecí i hovězí maso. Na oleji zpěníme nakrájenou cibuli, osmahneme slaninu a přidáme na kousky nakrájené uvařené maso. Mezitím vaříme doměkka také oba druhy zelí. Nakrouhané syrové zelí vaříme v osolené vodě, kysané zelí dusíme s vývarem. Maso a zelí pak společně v hrnci pořádně promícháme a okořeníme – podle chuti sladkou paprikou, pepřem a solí. Nakonec do hutné směsi přidáme skleničku bílého vína. Havířský bigus můžeme podávat ihned, ale, jak tvrdí znalci, stejně tak jako guláš je nejlepší pár dní odleželý.

autor: čan

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.