Jarní švédský salát, vepřová krkovička po myslivecku
Víte, jakým jídlem vítají švédové příchod jara? Pokud ne, nechejte se inspirovat například naším pořadem. Nabídneme vám tentokrát hned dva chody - studený předkrm postavený hlavně na zelenině, a také hlavní chod, jehož základem je vepřové maso.
Jarní švédský salát s grepovou zálivkou a lososem
Suroviny:
- různé druhy listových salátů
- rukola
- bambusové výhonky
- kopr
- pažitka
- sůl
- směs bílého a černého pepře
- olivový olej
- grahamové houstička jako příloha
- česnek
- marinovaný losos
- červený grep
- bazalka
Postup na přípravu salátu:
Červený grep rozpůlíme. Z první půlky vymačkáme šťávu, druhou polovinu nakrájíme i se slupkou na měsíčky, ze kterých posléze vykrojíme dužninu. Tu pak nakrájíme na kostky. Na kostky grepu dáme kousky listového salátu, rukolu, bambusové výhonky a nadrobno nakrájenou pažitku. Salát nakonec mírně ochutíme zálivkou a teprve poté servírujeme na naservírovaný salát v misce plátek marinovaného lososa. Salát lze pochopitelně servírovat jen jako výhradně zeleninový předkrm, tedy bez lososa.
Postup na přípravu zálivky:
Zálivku připravíme z vymačkané grepové šťávy, do které přidáme nadrobno nakrájíme kopr, bazalku, přidáme sůl, mletý pepř a olivový olej. Společně promícháme a poté dáváme na salát. Salát přelijeme raději zpočátku jen malým množstvím zálivky a raději necháme zálivku na stole v misce zvlášť, aby si každý mohl dochutit dle libosti. Protože je v zálivce sůl, dáváme ji na salát na poslední chvíli, aby salát neuvadl.
Salát podáváme s houstičkami, které můžeme pomazat česnekovou směsí. Připravíme ji z olivového oleje, nasekaného kopru a prolisovaného česneku.
Vepřová krkovička po myslivecku se šťouchanými brambory
Suroviny:
- vepřová krkovička
- pepř
- sůl
- kopr
- olivový olej
- žampiony
- kysaná smetana
- cibulka
- brambory
- restovaná cibulka do šťouchaných brambor
- strouhanka z grahamového rohlíku
Postup na přípravu masa:
Vepřovou krkovičku nakrájíme na plátky a maso bez naklepání a bez koření naprudko opečeme na olivovém oleji. Restujeme po obou stranách zhruba pět minut tak, aby se maso zatáhlo a později při úpravě v troubě už nepouštělo šťávu. Do masa nepícháme, obracíme jej opatrně tak, aby z něj nevytekla šťáva. Když je maso orestované, vytáhneme jej z pánvičky na talíř. Vypeřený tuk ale dále využijeme. Dáme do něj nadrobno nakrájenou cibulku, opět ji opečeme a poté přidáme na plátky nakrájené žampiony. Když směs změkne, přidáme kelímek kysané (husté) smetany a nakonec dochutíme nakrájeným koprem. Směs chvíli provaříme, aby se spojila a poté odstavíme.
Nachystáme si pekáček, do něj dáme krkovičku a na ni dáme směs se žampiony. Nahoru směs posypeme grahamovou strouhankou. Dáme zapéci do troupy na cca 15 minut při 160 stipních Celsia. Čas, kdy se maso peče na otevřeném pekáčku využijeme pro přípravu šťouchaných brambor.
Postup na přípravu šťouchaných brambor:
Brambory uvaříme, pomačkáme, přidáme máslo, promícháme a nakonec přidáme restovanou cibulku. Servírujeme v úhledných kopečcích spolu s masem.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.