Kuře na paprice

Kdo by neměl rád kuřecí na paprice. Hustou omáčku s porcí pěti knedlíků. Moderní gastronomie však dbá na to, aby bylo jídlo lehké, zdravé a přitom velmi chutné. Ani gram mouky nepotřebuje do receptury kuřecího na paprice ing. Jiří Guzdek, šéf rodinného hotelu Gong ve Štramberku. Za své schopnosti, zkušenosti a posedlost profesí hostitele byl vyznamenán prestižním oceněním Hoteliér roku 2006.

Ing. Jiří Guzdek nám v Dobrůtkách nabídne kuřecí na paprice - specialitu s tradičním názvem, ale s netradičními postupy. Připraví kuřecí stehno na špenátových listech s červenou paprikou, přelité paprikovou omáčkou.Recept na kuře na paprice

Potřebujeme:
- 4 ks vykostěného baby kuřete (á 350 g)
- sůl
- pepř
- bobkový list
- cibule

na omáčku:
- 500 g čerstvé červené papriky
- 100 g šalotky
- 20 g česneku
- 1 dcl bílého suchého vína
- 5 dcl drůbežího vývaru
- olivový olej
- sůl
- pepř
- zakysaná smetana


Postup:
V hrnci z vody a kuřecích kostí založíme várku, osolíme, přidáme celý pepř,bobkový list a cibuli. Přivedeme do varu a vaříme kuře. V kastrolu zahřejeme olivový olej, orestujeme šalotku, přidáme na kostky krájenou papriku a česnek. Podusíme do měkka a zalijeme vínem. Necháme vařit, zalijeme popřípadě vývarem. Necháme rozvařit nebo rozmixujeme. Omáčku svaříme na potřebnou konzistenci. Před podáváním ji můžeme zjemnit zakysanou smetanou. Omáčka připravená tímto způsobem udělá z tohoto tradičního staročeského jídla pokrm vhodný i pro teplé letní měsíce.


Jako zeleninový doplněk:
Na másle cibuli a česnek orestujeme, vložíme na tenké proužky nakrájenou červenou papriku, listový špenát, mírně podusíme, osolíme a opepříme. Klademe do středu talíře, na špenát kuře, které přelijeme omáčkou.

autor: dam

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...