Švédské roštěnky

Víte, co je Midsummar? Pokud zní vaše odpověď ne, tak si poslechněte naše sobotní Dobrůtky. Dozvíte se v nich nejen podrobnosti k tomuto tradičnímu švédskému svátku, ale také recept na typické švédské jídlo, které se v této severské zemi právě u příležitosti Midsummeeru podává.Recept na švédské roštěnky

Suroviny:
- 2 plátky hovězí roštěnky
- 1 střední červená cibule
- 20 gramů kapary
- olej
- sardelová pasta
- sůl
- pepř
- hladká mouka
- 2 polévkové lžíce zakysané smetany
- kopr
- máslo


Postup:
Roštěnku lehce z obou stran naklepeme, mírně osolíme, opepříme. Cibuli oloupeme a nakrájíme na kostičky. Na pánvičce rozpálíme olej, přidáme cibuli a roštěnky a společně po obou stranách masové plátky zprudka opečeme. Poté přidáme 2 lžičky švédské hořčice a kapary a opět osmažíme. Opečené roštěnky vložíme do tlakového hrnce a přidáme výpek z pánvičky, který můžeme mírně naředit vodou. Dusíme do měkka. V případě, že nepoužíváme tlakový hrnec, necháme dusit v běžném hrnci pod pokličkou cca 40 minut.
Poté, co roštěnky podusíme do měkka, přidáme kysanou smetanu a provaříme. V případě, že chceme omáčku hustší, přidáme trochu mouky rozmíchané ve vodě a 2 minuty společně provaříme. Podáváme s vařenými brambory, které opečeme na pánvičce spolu s nasekaným koprem na másle.

autor: š.iva

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?